""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 września 2014

  II. spotkanie artystów z Polski, Francji i Niemiec w Stein (Środkowa Frankonia) okazją do zacieśniania trójstronnej współpracy partnerskiej.

  12 września br. w Ratuszu w Stein, Konsul Generalny Justyna Lewańska uczestniczyła uroczystym wernisażu prac artystów z Polski, Francji i Niemiec powstałych podczas ich dziesięciodniowego pobytu w Środkowej Frankonii.

   

  Polskę reprezentowali artyści z Pucka - Krystyna Buczkowska, organizatorka wielu wernisaży malarskich oraz Kama Kuik, malarka portretowa, z Torunia - Maria i Andrzej Guttfeld z Wydziału Sztuk Pięknych UT im. M. Kopernika oraz Jarosław Szarabajko, architekt, malarz. Z Francji przybyła malarka Odile Thienpont oraz Jean-Claude Vincent, profesor wzornictwa. Stronę niemiecką spotkania reprezentowała Alexandra Dąbrowski, Polka z pochodzenia, tworząca w Holandii i w Niemczech oraz malarka Christa John.

   

  Celem cyklicznych spotkań malarskich w Stein, organizowanych przez dr Edgara Birzera, także malarza, jest poznanie się artystów z różnych miejsc Europy, wspólne malowanie, dzielenie się doświadczeniem artystycznym oraz zaprezentowanie na koniec pobytu wspólnych prac malarskich mieszkańcom i zaproszonym gościom.

   

  Tegoroczne trójstronne spotkanie było jednocześnie okazją do świętowania 10-lecia partnerstwa miast Puck-Stein.

   

  Justyna Lewańska w swym wystąpieniu podkreśliła znaczenie współpracy regionów – Limousin, Pomorze, Środkowa Frankonia - w ramach tzw. Małego Trójkąta Weimarskiego. Podsumowała bardzo pozytywny bilans współpracy miast Stein – Puck, oraz ogromne zaangażowanie władz Środkowej Frankonii w zacieśnianiu współpracy regionalnej.

   

  Trójstronna współpraca regionalna Okręgu Środkowej Frankonii, Województwa Pomorskiego oraz Regionu Limousin, czyli Mały Trójkąt Weimarski, rozwija się od lutego 2001 roku, kiedy to szefowie tych regionów podpisali oficjalne porozumienie. Stanowi ono uzupełnienie na poziomie samorządowym inicjatywy Trójkąta Weimarskiego, utworzonego w 1991 roku przez rządy Niemiec, Francji i Polski. Przez lata owocnej współpracy mieszkańcy regionów spotykali się podczas wspólnych wydarzeń, wizyt studyjnych, konferencji, wystaw i koncertów.

   

   

  Informacje prasowe:  http://kunstnuernberg.de/bilanz-trinationales-kuenstlertreffen-stein-2014/\

   

  Konsul Generalny Justyna Lewańska, burmistrz Bertram Höfer, dr Edgar Birzer, organizator spotkania w towarzystwie artystów
  Konsul Generalny Justyna Lewańska podczas wpisu do Złotej Księgi Miasta Stein, z tyłu od lewej: burmistrz Bertram Höfer, Radca Maderer, Refernt Kultury Agnes Meier, Przewodniczący Parlamentu Okręgowego Richard Bartsch

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: