""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 listopada 2013

  Oficjalne zakończenie uroczystości złożenia wieńców przez KG w Monachium w miejscach pamięci Rodaków spoczywających na cmentarzach w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

   

  Konsul Generalny Justyna Lewańska i pracownicy KG w Monachium wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Zmarłych i złożyli w dniach 28.10.-17.11.2013 wieńce na grobach i pomnikach polskich ofiar II wojny światowej, jak również zasłużonych Polaków.

   

  Na cmentarzu w Neumarkt, na którym spoczywają ofiary II wojny światowej (głównie robotnicy przymusowi) z Polski, Rosji, Chorwacji i Rumunii uroczyście złożono wieńce w obecności burmistrza i władz miasta.

   

  Pod pomnikiem ku czci polskich oficerów, więźniów Oflagu VII A w Murnau am Staffelsee we wspólnym składaniu kwiatów uczestniczył burmistrz miasta Michael  Rapp, polski przedstawiciel ze szkoły NATO w Oberammergau, płk W. Ceglarski i dowódca lokalnego garnizonu Bundeswehry.

   

  Na terenie KZ Dachau - przy kaplicy Śmiertelnej Bojaźni Bożej, pod tablicą poświęconą pomordowanym polskim duchownym, na cmentarzu Leitenberg pod pomnikiem ku czci Polaków pomordowanych w KZ-Dachau, na cmentarzu Waldfriedhof w Dachau uczestniczyła obok przedstawiciela KG liczna grupa monachijskiej Polonii z Polskiej Misji Katolickiej z jej proboszczem ks. Stanisławem Pławeckim.  

   

  Na cmentarzu polskim w Wildflecken/Dolna Frankonia, gdzie spoczywa ok. 600 robotników przymusowych, w tym dzieci zmarłych z wycieńczenia w latach 1945-1951 w obozie przejściowym, jaki został utworzony w Wildflecken odbyła się msza święta oraz modlitwa za zmarłych odprawiona przez ks. proboszcza z PMK w Würzburgu Jerzego Sobotę. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KG i okolicznej Polonii.

   

  W Pfaffenhofen uroczyście złożono wieniec na grobie polskich robotnic przymusowych z udziałem przedstawicieli burmistrza.

   

  Pod tablicą upamiętniającą śmierć 81 Polaków - robotników przymusowych na cmentarzu Südfriedhof w Norymberdze, obok przedstawiciela konsulatu, uczestniczyła około 150 osobowa reprezentacja okolicznej Polonii. Modlitwę prowadził ks. S. Stenka z PMK w Norymberdze, a przemówienia okolicznościowe wygłosili Konsul ds. Polonii i Prezes Oddziału Związku Polaków w Niemczech „Rodło”.

   

  Na cmentarzu Perlacher Forst w Monachium – przy kwaterze „Displaced Persons“ oraz na grobach polskich żołnierzy z kompanii wartowniczych przy armii amerykańskiej uroczyście złożono wieniec w asyście licznie zgromadzonej Polonii.

   

  W Ingolstadt - pod pomnikiem Polaków zmarłych w tym mieście  po wojnie, wśród licznie zgromadzonej Polonii uroczystość złożenia wieńca poprzedziło nabożeństwo i procesja różańcowa na cmentarzu, prowadzona przez księdza Ryszarda Kaźmierczaka.

  Pod pomnikiem poświęconym zmarłym Polakom – na cmentarzu Hauptfriedhof w Landshut, złożenie kwiatów poprzedziła msza święta w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła odprawiana przez ks. Jana Przewoźnika.

   

  Na cmentarzu w Bad Reichenhall, pod tablicą ku czci Maksymiliana Gierymskiego, współtwórcy polskiego malarstwa realistycznego, w składaniu kwiatów obok przedstawiciela konsulatu uczestniczył nadburmistrz Bad Reichenhall –  dr H. Lackner.

   

  Na cmentarzu Waldfriedhof w Monachium, pod wspólnym pomnikiem Romana Kochanowskiego, artysty malarza oraz prof. Jana Biczyckiego – aktora oraz na cmentarzu Ostfriedhof w Monachium – pod pomnikiem Alfreda Schütza, kompozytora pieśni żołnierskiej „Czerwone maki na Monte Cassino”, żołnierza II Korpusu gen. Andersa kwiaty złożył przedstawiciel KG Monachium.

   

  Na grobie powstańców styczniowych na cmentarzu Südfriedhof w Monachium we wspólnym składaniu kwiatów uczestniczyli przedstawiciele miejscowej Polonii oraz księża z PMK w Monachium.

   

  Na cmentarzu w Schondorf – pod pomnikiem wystawionym ku czci prof. Tadeusza Zielińskiego, wybitnego filologa klasycznego i znawcy kultury antyku, kwiaty złożył obok przedstawiciela konsulatu także burmistrz Schondorf Peter Wittmaack.

   

  10.11.2013 roku na cmentarzu alianckim w Dürnbach/Bawaria – w organizowanej corocznie przez Konsulat Generalny Wielkiej Brytanii w Monachium uroczystości upamiętniającej żołnierzy II wojny światowej uczestniczył przedstawiciel KG, który złożył wieniec i zapalił znicze na grobach 20 polskich lotników.

   

  Jak co roku uroczystości Dnia Żałoby Narodowej obchodzone w całych Niemczech w drugą niedzielę przed adwentem, kończą czas składania wieńców na cmentarzach Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

   

  17.11.2013 w Nowej Sali Herkulesowej monachijskiej Rezydencji królów bawarskich miało miejsce uroczyste złożenie wieńców przed tablicą upamiętniającą Ofiary Wojny i Przemocy. W uroczystościach organizowanych przez rząd Bawarii uczestniczyli akredytowani w tym landzie przedstawiciele korpusu konsularnego.

   

  Bad Reichenhall
  Durnbach
  Durnbach
  Ingolstadt
  Murnau
  Murnau
  Neumarkt
  Norymberga
  Perlacher Forst Monachium
  Perlacher Forst Monachium
  Pfaffenhofen
  Waldfriedhof Dachau
  Waldfriedhof Dachau
  Waldfriedhof Dachau
  Leitenberg Dachau
  Wildflecken
  Wildflecken

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: