""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 maja 2013

  Konsul Generalny RP w Monachium, Justyna Lewańska udzieliła wywiadu w najnowszym wydaniu „Diplomatisches Magazin”.

  Justyna Lewańska, Konsul Generalny RP w Monachium w rozmowie z dr Helmutem Schmidtem, Konsulem Honorowym Republiki Mali.

  Od sierpnia 2012 jest Pani Konsulem Generalnym RP w Monachium. Czy lubi Pani Monachium?

  Monachium jest dla mnie miastem szczególnym. Zawsze  chciałam pracować w ulubionym mieście W.A. Mozarta oraz polskich malarzy z tzw. „szkoły monachijskiej”, których wybitne dzieła do dziś są magnesem przyciągającym publiczność  do największych polskich muzeów. 

   

  Jak rozpoczęła się Pani kariera dyplomatyczna?

  Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej we Wrocławiu, nie myślałam o dyplomacji czy polityce, rozpoczęłam studia na Akademii Muzycznej – na wydziale dyrygentury.

  Ponieważ na początku lat 90-tych w Polsce nie było dostatecznej ilości orkiestr, chórów lub innych zespołów muzycznych, które dawałyby ,,świeżemu” absolwentowi możliwości szlifowania kunsztu, otrzymałam możliwość wyjazdu bezpośrednio po studiach na roczne stypendium za granicę w Bayreuth, ale ze względu na sytuację rodzinną nie mogłam z niego skorzystać.

  Jednocześnie studiowałam dziennikarstwo w Instytucie Nauk Politycznych we Wrocławiu i w 1996 roku otrzymałam początkowo pracę jako rzecznik prasowy w biurze prasowym Wojewody Dolnośląskiego, a od 1997 jako zastępca Rzecznika Prasowego Ministra Spraw Zagranicznych w Warszawie.

   

  Jak do tego doszło, że Niemcy stały się punktem ciężkości w Pani pracy zawodowej?

  Znając j. niemiecki jeszcze z czasów szkoły średniej, w 1999 roku rozpoczęłam pracę w Ambasadzie RP w Berlinie, gdzie było mi dane uczestniczyć  w niezwykle ważnych wydarzeniach dla naszego kraju, m.in. takich jak: przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

  Bezpośrednio po pracy w Ambasadzie w latach 2003-2004 zostałam na wniosek ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec zaproszona do pracy na rzecz niemieckiego MSZ, w ramach pilotażowego programu wymiany Urzędników Państwowych UE. Odpowiadałam za szeroką promocję Polski jako partnera Niemiec i przyszłego członka UE. Jestem szczęśliwa, że przypadł mi ten zaszczyt być pierwszym polskim urzędnikiem biorącym udział w tym programie.

   

  Jak ocenia Pani stosunki polsko-niemieckie?

  Powiem wprost: bez problemów,  wręcz wzorcowe, zwarzywszy na  trudne lata wojny,  co jest nie do przecenienia. Pochodnią na tej długiej drodze było m.in. orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku po II Soborze Watykańskim, układ między PRL a RFN o podstawach normalizacji stosunków z 1970 roku ze słynnym uklęknięciem ówczesnego kanclerza Willy Brandta przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, niezapomniana dla nas pomoc obywateli Zachodnich Niemiec w czasie stanu wojennego w Polsce w latach osiemdziesiątych, historyczna rola Ojca Świętego Jana Pawła II i Solidarności w obaleniu Muru Berlińskiego, traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami, podpisany w 1991 w Bonn, czy wreszcie wstąpienie Polski do NATO w 1999 roku i Unii Europejskiej w 2004.

   

  Jakie zadania stawia Pani Konsulatowi RP w Monachium?

  Najważniejszymi zadaniami będą działania na rzecz propagowania dobrego wizerunku naszego kraju oraz większej aktywności politycznej, kulturalno-edukacyjnej i gospodarczej.

  Ważne dla mnie będzie poszerzenie oferty nauczania języka polskiego w niemieckim systemie edukacyjnym na wszystkich szczeblach. Dysproporcje bowiem między ofertą nauczania j. niemieckiego w Polsce a j. polskiego w Niemczech są tak gigantyczne, że trudno je porównywać w jakiejkolwiek skali.

  Chciałabym oprócz tego uruchomić w Konsulacie RP referat ds. gospodarczych,  wszakże Monachium jest najważniejszym miejscem inwestycji w Niemczech. Ponadto, mam zamiar organizować wizyty studyjne do Polski zarówno dla moich kolegów z innych konsulatów, przedstawicieli środowisk politycznych, kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych i dziennikarzy z Bawarii i Badenii.

  To bardzo ważne, aby osoby które mają wpływ na kreowanie współpracy polsko-niemieckiej, miały okazję zobaczyć jak rozwija się Polska i jak szeroką wielopłaszczyznową ofertę mamy dla naszych partnerów. 

   

  Wywiad z Konsulem Generalnym Justyną Lewańską - wersja ang. - tutaj

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: