close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 21 lutego 2017

  Konsulat Generalny serdecznie zaprasza! Od 24 lutego do 17 czerwca 2017, wspólnie z monachijskim FilmMuseum, zaprezentujemy wszystkie dzieła kinowe Andrzeja Wajdy. Retrospektywę zakończy ostatni jego film – „Powidoki“.

  Foto: Marcin Niemiec

   

  W filmach takich jak „Pokolenie”, „Kanał”, „Popiół i diament”, „Lotna” czy „Krajobraz po bitwie” wyraźnie brzmią osobiste doświadczenia urodzonego w 1926 r. Wajdy, który świadomie przeżył zarówno napaść Niemiec na Polskę, okupację jak i stalinowski reżim powojnia. Artystycznym odzwierciedleniem tych doświadczeń był bezpośredni i pozbawiony zagadkowych alegorii obraz stworzony przez Wajdę w „Człowieku z marmuru” i pogłębiony potem w „Człowieku z żelaza”.    

   

  Nuta optymizmu pojawia się dopiero w 1999 r. w ekranizacji „Pana Tadeusza”, a jej symbolicznym wyrazem jest finałowa scena filmu przedstawiająca wspólnego poloneza szlachty polskiej i litewskiej w niezwykle jasnym świetle glorii i chwały.  

   

  Większość filmów Wajdy wyróżnia niezdefiniowany niepokój, rodzaj niejakiego obezwładnienia. Protagoniści filmowi, tak jak studentka szkoły filmowej Agnieszka w „Człowieku z marmuru”, którą bezkonkurencyjnie zagrała Krystyna Janda, przedsiębiorca Karol z „Ziemi obiecanej”, zagrany przez Daniela Olbrychskiego czy charyzmatyczny Zbigniew Cybulski w „Popiele i diamencie” płyną w nurcie historii i szarej rzeczywistości.

   

  W filmach Wajdy pojawiają się jednak także momenty zwyczajne i proste, momenty wyciszenia poza narodowo-egzystencjalnymi dylematami, tak jak np. w „Niewinnych czarodziejach” czy „Pannach z Wilka”, które są arcydziełem kina lirycznego, obrazem przepełnionym magią i poetyckim wyrazem. Innym tego przykładem jest ekranizacja „Zemsty” oraz „Pana Tadeusza”.

   

  Retrospektywę realizujemy przy wsparciu Cyfrowego Repozytorium Filmowego w Warszawie, Filmoteki Narodowej w Warszawie oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej.

   

  Na podstawie tekstu: Ernsta Schreckenberga

   

  Szczegółowy program retrospektywy

   

  Filmmuseum

  St.-Jakobs-Platz 1
  80331 München
  Tel.: (089) 23396450

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: